כשאת אומרת... למה את מתכוונת

 

השפה האדריכלית מלאה הפתעות מצחיקות ולא שגרתיות.

'גרמושקה' שזה בכלל אקורדיון ברוסית משמש אותנו לטובת שם התכניות שמגישים לעירייה כדי לקבל היתר בנייה. כשמכירים את הנושא לעומק מגלים שהתכניות המודפסות על דפים גדולים מאוד ובעיקר ארוכים מאוד היכולים להגיע עד לאורך של כמה מטרים טובים, מקופלים בצורת אקורדיון, רק שבשונה מאקורדיון לאחר שהגרמושקה נפתחת לא כ"כ פשוט לקפלה בחזרה ולא פעם אני שומעת את הלקוחות מסננים קללה בינם לבין עצמם ומעבירים לי את החבילה לקיפול מחדש. אין ספק כשהקטן יגיע לשלב אני אהיה ממש טובה באוריגמי.

כבר באוניברסיטה חושפים את האדריכל הצעיר לפניני לשון מהשפה הגרמנית. על בית הספר המיתולוגי לאדריכלות בגרמניה שנקרא "באוהאוס" כולם שמעו, וסגנון הבאוהאוס הגיע עד תל אביב על פני ימים ואגמים ע"י בוגריו המיסיונרים שדאגו להפיץ את הבשורה ברחובותיה הלבנים לשמחת כולם מאז ועד היום. יחד איתם הגיע גם הז'רגון המקצועי מלווה במילים כמו גשטעלט (כשמתכוונים לתבנית), אונטרקאנט (גובה בחלונות), אינטרפוץ (זה מהמקלחת), שטיכמוס (פס סימון גובה בבנייה שאני מתעקשת לקרוא לו "שטרכמוס" בכל פעם מחדש... העיקר שמבינים אותי בסוף).

"מה זה גליפים?" שאלו אותי זוג לקוחות השבוע, "הבנו כמעט את הכול חוץ מהחלק הזה".

"תעשה טובה", אני אומרת לקבלן, "תמדוד מהשטיכמוס 110 לאינטרפוץ, ותכין גליפים כי האלומיניום מגיע מחר שלא תעכב את העבודה, ובפינה במקלחת אני רוצה גרונג 45 מעלות כי הפס פינה הורס את כל העיצוב, ותפתח פוגה גדולה בין האריחים בחצר כדי לשמור על מראה אותנטי של האבן, ואל תשכח לקנות שליכט גרגרים קטן, כן אני יודעת שזה הרבה יותר קשה ביישום, אבל היי- זה הרבה יותר יפה!"

אין ספק שמאז קום המדינה ועד היום הצלחנו לייצר שפה מקצועית המשלבת גרמנית, ערבית, רוסית, יידיש, עברית ובשנים האחרונות גם סינית. דמיינו לעצמכם את הרצף הסיני היקר שלנו מתקשר בשפה לא ברורה לחלוטין עם עובד סודני ועכשיו לך תבנה מדינה. אבל למרבה הפלא צמחה לה כאן מדינה, שלעיתים נראית כמו מגדל בבל שעומד להתמוטט בכל רגע, וכמו פיזה היא נשארת עומדת איתנה עם סטייה ברורה הצידה.

ועל זה נאמר - נו שויין.

 

לאחרונה נחה על שולחני משימה "לתכנן מרחב ציבורי שיש בו סלון מטבחון ופינת עבודה". עד כאן נשמע סביר עד רגיל למדי, "עבור 60 איש שצריכים להכין קפה בו זמנית תוך 20 דקות", זה מתחיל להישמע כמו פרק במשימה בלתי אפשרית ומיד עולה בעיני רוחי סניף "סטאר-באקס" בסוהו במנהטן, שמצליח להשקות בקפה על סוגיו השונים עשרות אם לא מאות בכל שעה בבוקר נתון. הייתי נעמדת בסוף התור הארוך ולא מאמינה שתוך פחות מ- 5 דקות אני עם הכוס ביד בדרך למשרד. "החלל מדי פעם אמור לשמש כחדר ישיבות, חדר הרצאות, ואם אפשר אז גם חדר טיפולים עם כורסת מסג' ומניקוריסטית שתבוא פעם בשבוע"... חדרי המורים ברחבי הארץ עוברים מתיחות פנים והפתרונות רבים ומעניינים. פרויקט כזה מצריך צוות תכנון והשמחה רבה, כך שעוד לפני שהחלטנו היכן בדיוק יעמוד המטבח הן כבר דיברו על צבעים וספות. צוות נשי מלא בחוש הומור, שמהר מאוד התחבר והפנים את תהליך העבודה האדריכלי, איפשר עבודת מחקר הדרגתית ועבד בשיתוף פעולה מעורר השראה. בשבילי זו חוויה מעצימה בכל פעם שאני עובדת מול לקוחות שיודעים מה הם רוצים, מתעקשים ומכוונים, ולי נשאר למקם את כל הצרכים במקומם ולתת לזה ביטוי גרפי מאוזן. הורים – אתם יכולים לישון בשקט.

 

השבוע ביקרתי אצל לקוחה שהשיפוץ שלה הסתיים זה מכבר, אך עדיין לא הזדמן לי לבוא כשהכול גמור וכשהחיים מתנהלים בבית בטבעיות. בסופו של פרויקט עבודת האדריכל מסתיימת, הקבלן על זרועותיו הרבות והארוכות מפנה את השטח, הלקוח נושם לרווחה ומקבל את ביתו בחזרה. כך יוצא שאת הטאצ' הסופי הלקוח נותן, ממשיך לרהט, מארגן, מסדר... זה תמיד משמח כשהלקוחות מבורכים בחוש אסטטי, ויש חיבור בין החזון למציאות, וכל הגשטעלט והשטיכמוס, השליכט והטיח, התקרה הצפה והתאורה הנסתרת, מתאגדים והופכים ליופי אחד גדול ושלם.

ואני נזכרת ש- "בית נאה וכלים נאים מרחיבים דעתו של אדם".

 

חג אורים שמח!!!   

  

בכל שבוע מתפרסם טור שלי בעיתון אג'נדה המקומי והוא מתעדכןגם כאן. קריאה נעימה
30.jpg
30.jpg

press to zoom
30.jpg
30.jpg

press to zoom
1/1